Zakończyła się XXIII Polsko-Niemiecka Akademia Letnia

W dniach 29 sierpnia – 2 września w Gdańsku obywała się XXIII Polsko-Niemiecka Akademia Letnia pt. „Nadzieja na pokój w czasach wojny: doświadczenia i ich rewizje“. W tegorocznej edycji Akademii studenci z Polski i Niemiec dyskutowali o chrześcijańskiej etyce pokoju, różnicach polskiego i niemieckiego podejścia do rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz znaczeniu pamięci historycznej w naszych relacjach.
Uczestniczki i uczestnicy Akademii brali udział w dyskusji z m.in.

– Dietmarem Nietanem, koordynatorem niemieckiego rządu ds. współpracy polsko-niemieckiej,

– dr Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu,

– Magdaleną Czarzyńską-Jachim, wiceprezydentką Sopotu,

– dr hab. Jarosławem Drozdem, prof. UKSW, b. konsulem generalnym RP w Sankt Petersburgu i Lwowie,

– dr. Jackiem Koltanem, pełnomocnikiem dyrektora ECS ds. naukowych

Oprócz zajęć i warsztatów uczestnicy Akademii zwiedzali wystawy stałe Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum Drugiej Wojny Światowej.
XXIII Polsko-Niemiecka Akademia Letnia została zorganizowana przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW, Akademię Katolicką w Berlinie oraz Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku.