Piotr Sieniawski

dr Piotr Sieniawski

Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
Instytut: Nauk o Polityce i Administracji
Katedra: Bezpieczeństwa
E-mail: p.sieniawski@uksw.edu.pl
Nr ORCID: 0000-0002-4654-7170
Pełnione funkcje: Koordynator Programu Erasmus+
Biogram:

Dr Piotr Sieniawski ukończył studia na kierunkach prawo oraz stosunki międzynarodowe, doktorat obronił w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Absolwent Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego, Szkoły Prawa Niemieckiego (Universität Osnabrück, UKSW) i uczestnik licznych kursów z zakresu prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej, takich jak: Szkoła Prawa Międzynarodowego Humanitarnego w Berlinie (Niemiecki Czerwony Krzyż), Polska Szkoła Prawa Międzynarodowego Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych w Radziejowicach (Polski Czerwony Krzyż), Kurs Prawa Międzynarodowego Humanitarnego w Natolinie (College of Europe). Był badaczem wizytującym w Państwowym Uniwersytecie im. Ilii Czawczawadze w Tbilisi oraz w Suchumskim Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi. Odbył staże w niemieckim Bundestagu w Berlinie, w Komisji Europejskiej w Brukseli oraz w Parlamencie Republiki Słowackiej w Bratysławie. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym, prawie międzynarodowym praw człowieka oraz w bezpieczeństwie międzynarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni poradzieckiej. Wykładał na uniwersytetach w Azerbejdżanie, Gruzji, Macedonii Północnej, Portugalii oraz we Włoszech. W 2023 r. był stypendystą na Universidade de São Paulo (USP) w Brazylii. Jego rozprawa doktorska pt. De facto States in the post-Soviet Area została uhonorowana Nagrodą Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu nauki o stosunkach międzynarodowych obronioną w 2022 r. Posiada certyfikat C1 z języka angielskiego (Cambridge Advanced), niemieckiego (Goethe-Zertifikat C1) oraz z języka rosyjskiego (TRKI-III, Rosyjski Uniwersytet Przyjaźni Narodów w Moskwie).

Zainteresowania badawcze

• Prawo międzynarodowe publiczne