Wizyta studyjna w Gruzji

W dniach 11-18 czerwca br. przedstawiciele Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW, prof. Radosław Zenderowski – Dyrektor Instytutu oraz dr Piotr Sieniawski – Koordynator Programu Erasmus+, wzięli udział w wizycie studyjnej w Gruzji, na zaproszenie Ambasady RP w Tbilisi.

Pracownicy INPiA spotkali się z Ambasadorem RP J.E. Mariuszem Maszkiewiczem oraz z przedstawicielami czołowych uczelni gruzińskich – University of Georgia, Caucasus International University, Sulkhan-Saba Orbeliani University a także Ilia State University. W ich trakcie zadeklarowano obopólnie wolę nawiązania współpracy. Dokonano wymiany publikacji naukowych będących wizytówkami naszych ośrodków akademickich.

W trakcie spotkań ze studentami i naukowcami z Gruzji, prof. Zenderowski dwukrotnie wygłosił wykład pt. Post-Modern Wars as a Challenge for the Theory of International Relations and International Law. Dr P. Sieniawski zaś przedstawił swoją najnowszą monografię nagrodzoną pierwszą nagrodą Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych pt. De Facto States in the Post-Soviet Space. The Cases of Abkhazia and South Ossetia, która powstała w oparciu o badania terenowe i kwerendy przeprowadzone w Gruzji. Obydwa wystąpienia spotkały się z żywym zainteresowaniem publiczności i ożywionymi dyskusjami, których wspólnym mianownikiem były pytania o perspektywę Europeizacji Gruzji.

W dniu 13 czerwca br. prof. R. Zenderowski i dr P. Sieniawski wzięli udział w konferencji „Hunt on Democracies Unmasking Radicalization and Navigating the New World Order”, zorganizowanej przez University of Georgia. Uczestnikami tejże konferencji byli czołowi politolodzy i socjologowie z Gruzji oraz zza granicy. Znaczący był udział przedstawicieli przedstawicielstw dyplomatycznych państw europejskich w Gruzji, jak również przedstawicieli gruzińskich elit politycznych. Umożliwiło to nawiązanie licznych kontaktów.

W trakcie wizyty studyjnej pracownicy INPiA zwiedzili także Mcchetę – dawną stolicę państwa Iberii, stolicę Gruzji – Tbilisi, oraz kompleks monastyrów Dawid Garedża na granicy z Azerbejdżanem.

Wizyta studyjna w Gruzji skutkowała nawiązaniem współpracy z uczelniami z Gruzji oraz stworzeniem perspektyw dla wymiany studenckiej i kadry akademickiej, prowadzenia wspólnych badań i organizowania wydarzeń naukowych.

Składamy podziękowania dla J.E. Pana Ambasadora prof. Mariusza Maszkiewicza za zorganizowanie wizyty i programu merytorycznego, wyrażając jednocześnie swój podziw dla dokonań JE Ambasadora w trakcie jego 7-letniej obecności w Gruzji, których niewątpliwym efektem jest zacieśnienie relacji polsko-gruzińskich, zarówno w wymiarze politycznym, jak i naukowo-badawczym.