Strona główna Radosław Zenderowski
prof. dr hab. Radosław Zenderowski
Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
Instytut: Nauk o Polityce i Administracji
Katedra: Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich
E-mail: r.zenderowski@uksw.edu.pl
Nr ORCID: 0000-0003-0249-0499
Pełnione funkcje: Kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich; Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji
Biogram:
Urodzony 28 października 1974 roku w Cieszynie. W 1994 roku ukończył (matura) Technikum Hotelarskie w Wiśle (technik hotelarz), a następnie, do wiosny 1999 roku studiował na kierunku politologii (specjalizacja: Chrześcijańskie Nauki Społeczne) w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Praca magisterska (maj 1999) obroniona w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Temat pracy: Redefinicja pojęcia gospodarki narodowej w kontekście rynku globalnego. Uzyskany tytuł zawodowy: magister politologii. Praca doktorska (11 czerwca 2001) obroniona na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Temat pracy: Problem reintegracji miast podzielonych granicą państwową na przykładzie Cieszyna i Českého Těšína. Uzyskany stopień naukowy: doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Rozprawa habilitacyjna (12 grudnia 2008) złożona i obroniona w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Temat rozprawy: Nad Tatrami błyska się… Słowacka tożsamość narodowa w dyskursie politycznym w Republice Słowackiej (1989-2004). Uzyskany stopień naukowy: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Decyzją Prezydenta RP otrzymał w dniu 9 września 2013 roku tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Profesor zwyczajny w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich (od 2014 r., kierownik katedry); profesor nadzwyczajny w Katedrze Teorii Państwa i Polityki Międzynarodowej (kierownik katedry od 2009 roku). Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od 1 października 2001 r.
stosunki międzynarodowe w Europie Środkowo-Wschodniej
relacje pomiędzy polityką a religią (zwłaszcza nacjonalizmem i etnicznością a religią)
przemiany funkcji i znaczeń granic i pograniczy w Europie Środkowej (w tym w odniesieniu do miast podzielonych granicami państwowymi)
przemiany polityk etnicznych państw Europy Środkowo-Wschodniej
dyplomacja publiczna i obywatelska w regionach trans/przy-granicznych
Link do PBN: zobacz pełną listę publikacji
© 2021 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Społeczno-Ekonomiczny