Zapraszamy na pokaz filmu

bpInstytut Politologii UKSW, Program 1 TVP oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu pt. LIST BISKUPÓW. Jest to reportaż o orędziu polskich biskupów do niemieckich z listopada 1965 r. Pokaz odbędzie się we wtorek 1 grudnia o godz. 15.15 w auli 106 w budynku nr 23 na kampusie UKSW, ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie.

Po filmie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Mirosław Bork – reżyser, Andrzej Godlewski – Zastępca Dyrektora TVP1, ks. prof. Helmut Juros – były dyrektor Instytutu Politologii UKSW, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (IP UKSW) oraz prof. Klaus Ziemer (IP UKSW).

W czasie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku polscy biskupi wystosowali list, w którym zwrócili się do biskupów niemieckich z propozycją pojednania. Ich inicjatywa wzbudziła wściekłość komunistycznych władz i konsternację w polskim społeczeństwie. Rok później, w czasie uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu Polski, wierni stanęli jednak po stronie biskupów. Dokument przybliża historię listu i próbuje ustalić motywy działań duchownych, którzy w Watykanie go podpisali. Prezentuje też późniejsze następstwa, m.in. reakcje Niemców i decyzje polityczne dotyczące normalizacji stosunków pomiędzy RFN a PRL.

O studiowaniu politologii

WNHiS UKSW

Czasopismo Instytutu Politologii

chrzescijanstwo-swiat-polityka

Polskie Studia Politologiczne

athenaeum

Centra badawcze

mzbnm

P. Towarzystwo Studiów Europejskich

ptse

P. Towarzystwo Nauk Politycznych

ptnp

Sekcja Wykładowców KNS

strategie-antykryzysowe

SGE – wykłady publiczne

studium-generale-europa

Erasmus+

Olimpiada WPSW

olimpiada-wos


Publikacje

Pracownicy