Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

olimp

 

 

 

 

60. edycja Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym 2018/2019

Temat zmienny: Polska i jej sąsiedzi. Polityka-Gospodarka-Społeczeństwo-Kultura

 

Tegoroczne zawody okręgowe przeprowadzone zostaną w dniu 26 stycznia 2019 r. w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie, w budynku 23 (informacje dojazdowe i mapa kampusu).

Etap pierwszy zawodów rozpocznie się o godz. 10.00, rejestracja uczestników prowadzona będzie przy wejściu do auli egzaminacyjnej (s. 105) od godz. 9.45. Po wejściu na salę, uczniowie nie powinni jej już opuszczać. Prosimy, aby uczniowie posiadali przy sobie aktualny dowód tożsamości bądź legitymację szkolną ze zdjęciem. Do sali egzaminacyjnej nie wnosi się teczek, toreb i telefonów komórkowych.

Istnieje ew. możliwość przekazania na czas pisania testu telefonu komórkowego członkom komisji (wyłączone telefony będą mogły leżeć na stole katedralnym w sali egzaminacyjnej). Z uwagi na dużą liczbę uczniów biorących udział w tegorocznych zawodach, ich zakończenie planujemy ok. godz. 17.30. Dla uczniów przewidziany jest bezpłatny obiad. Plan ramowy zawodów w załączniku. Proszę pamiętać, że godziny ogłoszenia wyników testu i rozpoczęcia drugiego etapu zawodów są orientacyjne. W trakcie, gdy uczniowie będą pisali test serdecznie zapraszamy Państwa nauczycieli na kawę i herbatę do sali 227 w budynku 23.

Do pobrania:   [program zawodów]     [informacje dojazdowe].

 

================================================================================

 

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest olimpiadą przedmiotową organizowaną corocznie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tj. liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających. Zawody podzielone są na 3 części:

Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu mają zapewnione oceny celujące z wiedzy o społeczeństwie na koniec roku. Finaliści, którymi zostają ci uczestnicy etapu centralnego, którzy zdobyli co najmniej 50% punktów z testu na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym) otrzymują najwyższą notę z tego przedmiotu i zwolnieni są z jego zdawania oraz otrzymują wstęp na niektóre wydziały części uczelni. Laureaci zwolnieni są z postępowania kwalifikacyjnego na niektóre kierunki najbardziej prestiżowych uniwersytetów.

Organizatorem olimpiady jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW odpowiada za nadzór nad przeprowadzeniem eliminacji szkolnych oraz okręgowych Olimpiady.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, która odbywa się pod hasłem „Polska i jej sąsiedzi. Polityka-Gospodarka-Społeczeństwo-Kultura”.

 

Tegoroczny program stały i zmienny dostępny jest pod adresem: http://www.owpsw.edu.pl/program/


Uwaga! W zeszłym roku wprowadzono kilka zmian organizacyjnych, które obowiązują także w tej edycji Olimpiady.

 

Po pierwsze, podzielony został dotychczasowy okręg mazowiecki na dwa oddzielne okręgi: okręg stołeczny i okręg mazowiecki (zgodnie z obowiązującą mapą podziału administracyjnego woj. mazowieckiego).

 

Obecny zasięg okręgu stołecznego obejmuje:

obszar Metropolitarny Warszawy oraz powiaty: grodziski (cały powiat), legionowski (cały powiat), piaseczyński (cały powiat), pruszkowski (cały powiat), warszawski zachodni (cały powiat), żyrardowski (cały powiat), grójecki (gminy: Chynów, Grójec, Pniewy), miński (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki (gm. miejska), Mińsk Mazowiecki (gm. wiejska), Sulejówek), nowodworski (gminy: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek i Zakroczym), otwocki (gminy: Celestynów, Józefów, Karczew, Kołbiel, Otwock, Wiązowna), sochaczewski (gminy: Brochów, Nowa Sucha, Sochaczew (gm. miejska), Sochaczew (gm. wiejska), Teresin), wołomiński (gminy: Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki, Zielonka), wyszkowski (gminy: Somianka, Wyszków, Zabrodzie).

 

Po drugie, zmieniono Regulamin w odniesieniu do zasad kwalifikacji uczniów do etapu okręgowego. Proszę o zapoznanie się z tymi zmianami. Są one zawartepod adresem: http://www.owpsw.edu.pl/program/.

 

Ponadto, zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady jej etap szkolny będzie przeprowadzany poprzez pobranie testu ze strony internetowej olimpiady. W związku z tym, podobnie jak w roku ubiegłym, proszę o czytelne wypełnienie Formularza zgłoszeniowego (pobierz) i podanie poprawnie działającego adresu mailowego, na który przesłane zostanie hasło dostępu.

 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do 31 października 2018 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
Biuro Komitetu Okręgowego

Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul.Wóycickiego 1/3, bud. 19 pok. 24

01-938 Warszawa

 

Terminarz 60. edycji Olimpiady:

do 31 października 2018 r. – zgłaszanie szkół do udziału w zawodach do Komitetu Okręgowego

16 listopada 2018 r. – zawody szkolne (rozpoczęcie o godz. 9.00)

do 10 grudnia 2018 roku – przesyłanie do Komitetów Okręgowych prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów okręgowych oraz protokołów z zawodów szkolnych

26 stycznia 2019 r. – zawody okręgowe (rozpoczęcie o godz. 10.00)

do 28 lutego 2019 roku  – przesyłanie do Komitetu Głównego prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów centralnych i protokołów z zawodów okręgowych

5-6-7 kwietnia 2019 r. – zawody centralne oraz Jubileusz 60-lecia Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

Kontakt z Biurem Okręgowym możliwy jest poprzez adres email: olimpiada.wos@uksw.edu.pl lub telefonicznie 0-22 569 68 50 (wtorek 13.15-14.45).

 

O studiowaniu politologii

Erasmus+

Nasz Wydział

Czasopismo Instytutu

chrzescijanstwo-swiat-polityka

Polskie Studia Politologiczne

athenaeum

Centra badawcze

mzbnm

P. Towarzystwo Nauk Politycznych

ptnp

P. Towarzystwo Studiów Europejskich

ptse

P. Tow. Studiów Międzynarodowych

ptsm

Sekcja Wykładowców KNS

strategie-antykryzysowe

SGE – wykłady publiczne

studium-generale-europa


Publikacje

Pracownicy