Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

olimp

 

 

 

 

58 edycja Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym 2016/2017

Temat zmienny: Systemy religijne świata

woj_maz

Zawody odbywają się pod honorowym patronatem
Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery


Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest olimpiadą przedmiotwą organizowaną corocznie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tj. liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających. Zawody podzielone są na 3 części:

Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu mają zapewnione oceny celujące z wiedzy o społeczeństwie na koniec roku. Finaliści, którymi zostają ci uczestnicy etapu centralnego, którzy zdobyli co najmniej 50% punktów z testu na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym) otrzymują najwyższą notę z tego przedmiotu i zwolnieni są z jego zdawania oraz otrzymują wstęp na niektóre wydziały części uczelni. Laureaci zwolnieni są z postępowania kwalifikacyjnego na niektóre kierunki najbardziej prestiżowych uniwersytetów.

Organizatorem olimpiady jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Instytut Politologii UKSW odpowiada za nadzór nad przeprowadzeniem eliminacji szkolnych oraz okręgowych Olimpiady.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału tegorocznej edycji Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, która odbywa się pod hasłem „Systemy religijne świata”.

 

Harmonogram Olimpiady, jej program (stały i zmienny) oraz wszelkie inne informacje dostępne są w Informatorze Olimpiady (pobierz)

 

Uwaga! w tej edycji Olimpiady wprowadzono kilka zmian organizacyjnych.

 

Po pierwsze, podzielony został dotychczasowy okręg mazowiecki na dwa oddzielne okręgi: okręg stołeczny i okręg mazowiecki (zgodnie z obowiązującą mapą podziału administracyjnego woj. mazowieckiego).

 

Obecny zasięg okręgu stołecznego obejmuje:

obszar Metropolitarny Warszawy oraz powiaty: grodziski (cały powiat), legionowski (cały powiat), piaseczyński (cały powiat), pruszkowski (cały powiat), warszawski zachodni (cały powiat), żyrardowski (cały powiat), grójecki (gminy: Chynów, Grójec, Pniewy), miński (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki (gm. miejska), Mińsk Mazowiecki (gm. wiejska), Sulejówek), nowodworski (gminy: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek i Zakroczym), otwocki (gminy: Celestynów, Józefów, Karczew, Kołbiel, Otwock, Wiązowna), sochaczewski (gminy: Brochów, Nowa Sucha, Sochaczew (gm. miejska), Sochaczew (gm. wiejska), Teresin), wołomiński (gminy: Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki, Zielonka), wyszkowski (gminy: Somianka, Wyszków, Zabrodzie).

 

Po drugie, zmieniono Regulamin w odniesieniu do zasad kwalifikacji uczniów do etapu okręgowego. Proszę o zapoznanie się z tymi zmianami. Są one zawarte w Informatorze.

 

Ponadto, zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady jej etap szkolny będzie przeprowadzany poprzez pobranie testu ze strony internetowej olimpiady. W związku z tym, podobnie jak w roku ubiegłym, proszę o czytelne wypełnienie Formularza zgłoszeniowego (pobierz) i podanie poprawnie działającego adresu mailowego, na który przesłane zostanie hasło dostępu.

 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do 15 października 2016 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
Biuro Komitetu Okręgowego

Olimpiady wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul.Wóycickiego 1/3, bud. 19 pok. 24

01-938 Warszawa

 

Terminarz Olimpiady:

do 15 października 2016 r. – zgłaszanie szkół do Komitetu Okręgowego

25 listopada 2016 r. (godz. 8.00) – zawody szkolne Olimpiady

do 10 grudnia 2016 roku – przesyłanie do Komitetu Okręgowego prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów okręgowych i protokołów z zawodów szkolnych

14 stycznia 2017 r. (godz. 10.00) – zawody okręgowe Olimpiady

do 7 lutego 2017 roku  – przesyłanie do Komitetu Głównego prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów centralnych i protokołów z zawodów okręgowych

18-19 marca 2017 r. – zawody centralne Olimpiady

 

Kontakt z Biurem Okręgowym możliwy jest poprzez adres email: olimpiada.wos@uksw.edu.pl lub telefonicznie 0-22 569 68 50 (piątek 10.00-12.00).

 

 

Konferencja naukowa

Erasmus+

O studiowaniu politologii

WNHiS UKSW

Czasopismo Instytutu Politologii

chrzescijanstwo-swiat-polityka

Polskie Studia Politologiczne

athenaeum

SGE – wykłady publiczne

studium-generale-europa

P. Towarzystwo Studiów Europejskich

ptse

P. Towarzystwo Nauk Politycznych

ptnp

Centra badawcze

mzbnm

Sekcja Wykładowców KNS

strategie-antykryzysowe

Olimpiada WPSW

olimpiada-wos


Publikacje

Pracownicy