Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

olimp

 

 

 

 

60. edycja Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym 2018/2019

Temat zmienny: Polska i jej sąsiedzi. Polityka-Gospodarka-Społeczeństwo-Kultura

 

Tegoroczne zawody okręgowe przeprowadzone zostaną w dniu 26 stycznia 2019 r. w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie, w budynku 23 (informacje dojazdowe i mapa kampusu).

Etap pierwszy zawodów rozpocznie się o godz. 10.00, rejestracja uczestników prowadzona będzie przy wejściu do auli egzaminacyjnej od godz. 9.45. Po wejściu na salę, uczniowie nie powinni jej już opuszczać.

W trakcie gdy uczniowie będą pisali test serdecznie zapraszamy Państwa nauczycieli na kawę i herbatę do sali 227 w budynku 23.

Prosimy uczestników Olimpiady, aby pamiętali o konieczności posiadania aktualnego dowodu tożsamości bądź legitymacji szkolnej ze zdjęciem. Przypominamy, że do Sali egzaminacyjnej nie można wnosić teczek, toreb i telefonów komórkowych.

hjgggggggggggggggggDDDDDDDDDDDDDDDDDDQuadrat1.svg

================================================================================

 

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym jest olimpiadą przedmiotową organizowaną corocznie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, tj. liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających. Zawody podzielone są na 3 części:

Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu mają zapewnione oceny celujące z wiedzy o społeczeństwie na koniec roku. Finaliści, którymi zostają ci uczestnicy etapu centralnego, którzy zdobyli co najmniej 50% punktów z testu na świadectwie maturalnym (na poziomie rozszerzonym) otrzymują najwyższą notę z tego przedmiotu i zwolnieni są z jego zdawania oraz otrzymują wstęp na niektóre wydziały części uczelni. Laureaci zwolnieni są z postępowania kwalifikacyjnego na niektóre kierunki najbardziej prestiżowych uniwersytetów.

Organizatorem olimpiady jest Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Instytut Politologii UKSW odpowiada za nadzór nad przeprowadzeniem eliminacji szkolnych oraz okręgowych Olimpiady.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w tegorocznej edycji Olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, która odbywa się pod hasłem „Polska i jej sąsiedzi. Polityka-Gospodarka-Społeczeństwo-Kultura”.

 

Tegoroczny program stały i zmienny dostępny jest pod adresem: http://www.owpsw.edu.pl/program/


Uwaga! W zeszłym roku wprowadzono kilka zmian organizacyjnych, które obowiązują także w tej edycji Olimpiady.

 

Po pierwsze, podzielony został dotychczasowy okręg mazowiecki na dwa oddzielne okręgi: okręg stołeczny i okręg mazowiecki (zgodnie z obowiązującą mapą podziału administracyjnego woj. mazowieckiego).

 

Obecny zasięg okręgu stołecznego obejmuje:

obszar Metropolitarny Warszawy oraz powiaty: grodziski (cały powiat), legionowski (cały powiat), piaseczyński (cały powiat), pruszkowski (cały powiat), warszawski zachodni (cały powiat), żyrardowski (cały powiat), grójecki (gminy: Chynów, Grójec, Pniewy), miński (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki (gm. miejska), Mińsk Mazowiecki (gm. wiejska), Sulejówek), nowodworski (gminy: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek i Zakroczym), otwocki (gminy: Celestynów, Józefów, Karczew, Kołbiel, Otwock, Wiązowna), sochaczewski (gminy: Brochów, Nowa Sucha, Sochaczew (gm. miejska), Sochaczew (gm. wiejska), Teresin), wołomiński (gminy: Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki, Zielonka), wyszkowski (gminy: Somianka, Wyszków, Zabrodzie).

 

Po drugie, zmieniono Regulamin w odniesieniu do zasad kwalifikacji uczniów do etapu okręgowego. Proszę o zapoznanie się z tymi zmianami. Są one zawartepod adresem: http://www.owpsw.edu.pl/program/.

 

Ponadto, zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady jej etap szkolny będzie przeprowadzany poprzez pobranie testu ze strony internetowej olimpiady. W związku z tym, podobnie jak w roku ubiegłym, proszę o czytelne wypełnienie Formularza zgłoszeniowego (pobierz) i podanie poprawnie działającego adresu mailowego, na który przesłane zostanie hasło dostępu.

 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń do 31 października 2018 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
Biuro Komitetu Okręgowego

Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ul.Wóycickiego 1/3, bud. 19 pok. 24

01-938 Warszawa

 

Terminarz 60. edycji Olimpiady:

do 31 października 2018 r. – zgłaszanie szkół do udziału w zawodach do Komitetu Okręgowego

16 listopada 2018 r. – zawody szkolne (rozpoczęcie o godz. 9.00)

do 10 grudnia 2018 roku – przesyłanie do Komitetów Okręgowych prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów okręgowych oraz protokołów z zawodów szkolnych

26 stycznia 2019 r. – zawody okręgowe (rozpoczęcie o godz. 10.00)

do 28 lutego 2019 roku  – przesyłanie do Komitetu Głównego prac uczestników zakwalifikowanych do zawodów centralnych i protokołów z zawodów okręgowych

5-6-7 kwietnia 2019 r. – zawody centralne oraz Jubileusz 60-lecia Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

 

Kontakt z Biurem Okręgowym możliwy jest poprzez adres email: olimpiada.wos@uksw.edu.pl lub telefonicznie 0-22 569 68 50 (wtorek 13.15-14.45).

 

Olimpiada WPSW

olimpiada-wos

Erasmus+

O studiowaniu politologii

WNHiS UKSW

Czasopismo Instytutu Politologii

chrzescijanstwo-swiat-polityka

Polskie Studia Politologiczne

athenaeum

SGE – wykłady publiczne

studium-generale-europa

P. Towarzystwo Studiów Europejskich

ptse

P. Towarzystwo Nauk Politycznych

ptnp

Centra badawcze

mzbnm

Sekcja Wykładowców KNS

strategie-antykryzysowe


Publikacje

Pracownicy