Anna Skolimowska (red.), Normatywna potęga Unii Europejskiej w obliczu umiędzynarodowionych konfliktów wewnętrznych, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2015, ss. 226.

normPraca zbiorowa pt. Normatywna potęga Unii Europejskiej w obliczu umiędzynarodowionych konfliktów wewnętrznych (Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2015, ss. 226) pod redakcją dr Anny Skolimowskiej jest efektem pracy badawczej zespołu pracowników Zakładu Stosunków Międzynarodowych (Katedra Stosunków Międzynarodowych i Studiów Europejskich) Instytutu Politologii UKSW w Warszawie.  Celem badania była identyfikacja cech Unii Europejskiej jako potęgi normatywnej w obliczu wybranych umiędzynarodowionych konfliktów wewnętrznych na terenie: Ukrainy, Mołdawii oraz Kosowa.

W warstwie teoretycznej badania poszukiwano odpowiedzi m.in. na pytania: jak, za sprawą integracji europejskiej, ewoluuje pojęcie potęgi w nauce o stosunkach międzynarodowych?; czym są i jaka jest rola norm w stosunkach międzynarodowych?; czy UE programuje założenia swojej polityki zewnętrznej w kategoriach normatywnych?; jaki jest jej model relacji z państwami trzecimi (zwłaszcza tymi objętymi polityką sąsiedztwa)?; jaka jest rola Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania wyzwaniom dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego?

Spis treści i wstęp można pobrać TUTAJ