Konferencja pt. Sekularyzm jako wyzwanie dla polityki i nauk o polityce

pol_relW dniach 12-13 grudnia 2019 r. na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Sekularyzm jako wyzwanie dla polityki i nauk o polityce”. Stanowiła ona kolejną odsłonę zapoczątkowanego w 2017 r. cyklu spotkań naukowych poświęconych tematyce relacji między religią i polityką. Podobnie jak poprzednim razem cieszyła się ona dużym zainteresowaniem badaczy z kraju i ze świata. Spotkało się na niej przeszło osiemdziesięciu naukowców z nieomal wszystkich polskich uniwersytetów, jak również z uczelni z USA, Wielkiej Brytanii, Indii, Niemiec, Węgier, Ukrainy i Łotwy, debatujących w ramach trzynastu paneli eksperckich (aby zobaczyć zdjęcia z konferencji, kliknij TUTAJ). Partnerem wydarzenia była Fundacja PGE.

W ramach paneli plenarnych wykłady wprowadzające wygłosili wybitni przedstawiciele środowiska naukowego: prof. Joseph H. H. Weiler z New York University oraz prof. Fabio Petito z University of Sussex. Odnieśli się w nich do dwóch kluczowych wymiarów problemu napięcia między tym co świeckie a logiką sekularystyczną: politologicznej samoświadomości i metodologii (prof. Fabio Petito), oraz do pytania o sens świeckości państwa (prof. Joseph Weiler). Komentarze do ich wykładów wygłosili wybitni polscy naukowcy, m.in.: prof. Zbigniew Stwarowski (UKSW), prof. Michał Łuczewski (UW), prof. Agnieszka Nogal (PAN), prof. Krzysztof Wielecki (UKSW), dr Joanna Kulska (UO) i dr Paweł Milcarek („Christianitas”). W każdym z paneli plenarnych przeszło godzina czasu przeznaczona była na dyskusję wszystkich uczestników konferencji z panelistami, co pozwalało na swobodną i pogłębioną wymianę myśli.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW, redakcję czasopisma „Chrześcijaństwo-Świat-Polityka” oraz Collegium Interethnicum, we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Zielonogórskim, Uniwersytetem Opolskim oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Partnerem konferencji była Fundacja PGE.

Organizatorzy konferencji serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za udział w tymże wydarzeniu i już dzisiaj zapraszają na następną konferencję o religii i polityce w 2021 roku!

Strona konferencji: https://religionandpolitics.pl/

Nasz Wydział